Piešiniai

Viena iš vaizduojamosios dailės pakraipų yra grafika. Tai kūriniai, kur svarbiausios vaizdavimo priemonės – kontūrinės linijos, juodų ir baltų spalvų deriniai, štrichas. Grafiniai piešiniai gali būti kuriami ant popieriaus pieštuku, anglimi, sangvinu ar plunksna, bet taip pat gali būti raižomi ant kietų paviršių, taigi grafika gali būti tiek giliaspaudė (metalo raižiniai), tiek iškiliaspaudė (medžio ar lino raižiniai), tiek plokščiaspaudė (litografija), tiek trafaretinė (šilkografija). Dažnai grafiniais piešiniais iliustruojamos knygos (taip pat, pavyzdžiui, gali būti dekoruojami knygų viršeliai ar tituliniai lapai). Populiari ir taikomoji grafika: plakatai, etiketės, pašto ženklai ir t.t.

Viena iš grafikos rūšių – piešiniai. Piešimas – tai vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų išreikšti savo idėjas vizualiniu būdu. Be to, piešimui naudojamos priemonės – pieštukas, anglis, pastilė, sangvinas, kreida – yra lengvai prieinamos. Dažniausiai yra piešiama ant popieriaus, bet gali būti naudojamos ir kitos medžiagos: plastikas, oda, kartonas ir kt.

Nupiešti piešinį nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Kiekvienas menininkas žino, kaip svarbu gebėti tinkamai pavaizduoti perspektyvą, tinkamai pasirinkti objekto dimensiją, kokia svarbi yra tonų įvairovė (spalvos intensyvumas (šviesumas ar tamsumas), šešėliai, paryškinimai – visa tai padeda išgauti realistišką rezultatą). Ypatingų žinių reikalauja žmogaus piešinys: reikia gebėti teisingai pavaizduoti žmogaus proporcijas, labai praverčia žmogaus anatomijos išmanymas.

Yra du pagrindiniai piešinių tipai: piešiniai kaip eskizai ir piešiniai kaip užbaigti meno kūriniai. Eskizai – tai greitas būdas vizualizuoti norimą objektą. Menininkas, matydamas kokią nors įdomią tikrovės dalį, greitai pieštuku, anglimi (ar kita panašia priemone) perkelia vaizdą ant popieriaus (ar kito panašaus pagrindo). Dažnai eskizai nėra laikomi pabaigtais meno kūriniais, tai greičiau yra įžanga į tolimesnį kūrimo procesą. Todėl nenuostabu, kad eskizuose vaizduojama tik pagrindinė informacija, o visos likusios detalės yra perteikiamos kuriant tikrąjį meno kūrinį.

Piešiniai-eskizai nereikalingi abstrakčių paveikslų tapytojams, bet visiems kitiems eskizai dažnai yra neišvengiami. Tam, kad išgautų norimą paveikslą, tapytojas pirmiausia turi pasidaryti gerą eskizą. Menininkas, prieš pradėdamas kurti kūrinį, gali nusipiešti daug eskizų ir tada iš jų išsirinkti geriausią. Juk eskizas – tai vizualiai pavaizduota paveikslo idėja. Remdamiesi šia idėja menininkai kitomis priemonėmis (pavyzdžiui, tapydami) sukuria paveikslą. Beje, pradedantiesiems menininkams tai puikus būdas tobulinti savo įgūdžius.

Kita vertus, kai kurie menininkai ir piešinius sugeba paversti meno kūriniais. Juodai balti piešiniai kurti vien tik pieštuku ar anglimi, gali būti tokie realistiški, kad jie vargiai bus atskirti nuo nespalvotos fotografijos. Menininkas tokiame paveiksle labai tikroviškai perteikia jį supantį pasaulį (žmones, daiktus, augalus ir t.t.). Dažnai matant tokius piešinius yra aikčiojama iš nuostabos: sunku patikėti, kad piešiniai tikrai yra sukurti menininko rankomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.